Home > News > General House: The two doyens of the Institute have died

 


 



NewsChoose

  • News
  • 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004
  • Most popular | Statistics
  • Calendar
  • The latest news

 


Social networking

Marist Brothers

RSS YouTube FaceBook Twitter

 

Today's picture

Vatican: 2019 South African Marist Pilgrimage

Marist Brothers - Archive of pictures

Archive of pictures

 

Latest updates

 


Calls of the XXII General Chapter



FMSI


Archive of updates

 

Marist Calendar

19 June

St. Romuald
2004: The Cardinal Juan Sandoval Iñiguez opens the process to the canonization of Br. Basilio Rueda

Marist Calendar - June

Two centennial doyens leave us

 

Archive

The two doyens of the Institute have died

20/07/2006: General House

The two doyens of the Institute left us nearly on the same day; they were more than one hundred years old: J. Jesús Sánchez Cobián (15th October 1904 – 11th July 2006) and Antonio Zorita Echeverría (13th June 1905 – 12th July 2006).

Within a few hours of difference the two doyens who dominated the list of the oldest brothers of the Institute returned to our Father’s House; two centennial trees that had drawn from the fruitful waters of religious life before being transplanted in the Father’s gardens: Brother J. Jesús Sánchez Cobián de Morelia (Mexico) and Brother Antonio Zorita Echeverría de Benalmádena (Spain). The first was 101 years and 9 months old and the other 101 years old. Both counted 82 years of religious profession!

This could be just some statistical data in a pile of news, but in the heart of the brothers, it is a beautiful occasion to give thanks to God for this long life given to his service. Each one left his mark according to his own personal itinerary and, for an institution, this time and this fidelity are eloquent signs.

The brother who has lived the longest in the Institute is Brother Nicolas Schmit (Joseph Pacôme) who lived until he was 104 years old, from 31st January 1882 until 17th September 1986. He was originally from Hollerich, Grand Duchy of Luxembourg, and belonged to the former Province of Brasil Norte.

2989 visits